هنر درمانی به شیوه‌ای از درمان گفته می‌شود که فرد با خلق آثار هنری و کسب تجربیات تازه، از نظر روحی، جسمی و عاطفی به طور قابل توجهی بهبود یابد. با ورود به فرآیند خلق آثار هنری، فرد شروع به ابراز ابعاد هنرمندانه خود کرده و از این طریق می‌تواند رفتارها و احساسات خود را کنترل کند. همچنین می‌تواند از استرس خود کاسته، خودآگاهی و عزت نفس‌اش را نیز بهبود بخشد.

برای هنر درمانی حتما نباید از استعداد هنری بالایی برخوردار باشید؛ فقط کافیست از هنر احساسات و درونیات فرو خورده خود بهره بگیرید. متخصصان و افراد حرفه‌ای می‌توانند پیام‌های پنهان در آثارتان را معنا کرده و مشکلات شما را حل کنند.

تعاریف جانبی هنر درمانی

گاهی اوقات هنر درمانی به معنای درمان از طریق خلق یا ابراز نیز نام می‌گیرد. هنر درمانی به فرد اجازه می‌دهد که خود را ابراز کند و طی این فرآیند، احساسات و عواطف خود را بیش‌تر بشناسد. ابزارهای لازم برای این کار نیز رنگ، ماژیک، مداد، گچ و هر آن چه می‌توان با آن طرح کشید هستند.

اگر بخواهیم از جنبه روانشناسی به هنر درمانی نگاه کنیم، تلفیقی از روش‌های روان درمانی و درکی روان شناسانه از ابعاد فرآیند خلاقیت است. در واقع خلق هنر به افزایش خودآگاهی فرد و دیگران کمک بسیاری کرده و مهارت‌های رویارویی با چالش‌های مختلف را بالا می‌برد.

 

تاثیر هنر درمانی بر سلامت روح و روان

 

تعریف تخصصی و حرفه‌ای هنر درمانی

اگر بخواهیم از دید حرفه‌ای به هنر درمانی بنگریم، می‌توان گفت کاربرد هنر در درمان است و به افرادی که دچار بیماری‌های مختلف هستند، آسیب‌های روانی سختی دیده‌اند، با چالش‌های سنگین روبرو هستند یا افرادی که به دنبال توسعه فردی می‌باشند، کمک شایانی می‌کند.

فرد با خودآگاهی بیش‌تری که هنردرمانی در اختیار او قرار می‌دهد، می‌تواند با تجارب ناخوشایند خود مقابله کند. علاوه بر این، توانایی‌ها و مهارت‌های شناختی خود را افزایش می‌دهد و با خلق آثار هنری، لحظات لذت بخش و شیرینی را نیز تجربه می‌کند.

متخصصانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، به موضوعاتی نظیر توسعه انسانی، نظریه‌های روانشناسی، روش‌های مراقبت و آزمایش بیمار، سنت‌های هنری، مسائل معنوی و قدرت درمان گری هنر واقف هستند. در شیوه درمان به کمک هنر درمانی، اقداماتی نظیر رسیدگی به سلامت روانی، بازپروری، ارائه خدمات پزشکی و ... صورت می‌گیرد. این روش از درمان روی تمام گروه سنی تاثیرگذار است و می‌توان از آن در درمان و بهبود خانوادگی، گروهی و فردی استفاده کرد.

متخصصان هنر درمانی چه می‌کنند؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید که متخصصان هنر درمانی به صورت هم زمان در زمینه‌های هنر و روان شناسی تحصیل می‌کنند. افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند علاوه بر نیاز به دریافت مدرک باید به مجموعه‌ای از توانایی‌ها نیز مسلط باشند.

 

تاثیر هنر درمانی بر سلامت روح و روان

 

افرادی که به هنر درمانی واقف هستند، باید توانایی همراهی با بیماران در هر سن، عقیده، نژاد و جنسیتی را داشته باشند. آن‌ها باید بدانند که بسته به شرایط فرد نیازمند کمک، درمان مورد نظر خود را در قالب‌های انفرادی، گروه و خانوادگی انجام دهند.

علاوه بر تمامی این موارد، هنر درمانان با نشانه‌های غیر شفاهی و استعاره‌هایی که به کمک هنر ابراز می‌شوند، کاملا آشنایی دارند. در این فرایند است که افراد متوجه می‌شوند می‌توانند از طریق هنر به ابراز خود بپردازند.

مزایای هنر درمانی

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، هنر درمانی به افراد کمک می‌کند تا خود را ابراز کنند. احساسات‌شان را کشف کنند، وسواس‌ها و عادت‌هایشان را ترک کنند و عزت نفس خود را بهبود بخشند. این درمان برای همه افراد به خصوص معلولین بسیار موثر واقع می‌شود.

احتمالا شما نیز با آرامشی که از نقاشی کردن یا شنیدن موسیقی عاید می‌شود، آشنا هستید. این آرامش نتیجه ویژگی‌های درمانی و آرامش بخش هنر است. اگر این حالت خود را برای متخصصان مربوطه مطرح کنید، دلایل علمی آن را برایتان شرح خواهند داد.

از مسائل پیش و پا افتاده مانند کاهش فشارها و استرس‌های عادی گرفته تا بیماری‌های بزرگ نظیر سرطان، در همگی آن‌ها می‌توان از روش هنر درمانی استفاده کرد. امروزه به کارگیری این روش درمانی با استقبال گسترده‌ای مواجه شده و آینده کاری خوبی برای آن پیش‌بینی می‌شود.

منبع :

چطور

تعداد بازدید :

۱

برچسب ها :

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است

دیدگاه خود را ارسال نمایید