یکی از ویژگی‌های مهم هوش مصنوعی برای مشتریان تجارت‌های الکترونیک خلق تجربه‌های شخصی و واقع‌گرایانه‌تر است. دنیای تجارت الکترونیک یک بازار رقابتی است که فروشندگان کالاهای آنلاین علاوه بر رقابت با یکدیگر با فروشگاه‌های حقیقی نیز رقابت دارند و در فضای اینترنت به دنبال رساندن اسم خود به گوش مشتریان هستند.

امروزه مشتری‌ها برای رسیدن به خواسته‌ی خود عجله دارند و صبر آن‌ها روز به روز محدودتر می‌شود وبارگذاری صفحه‌ای که بیشتر از 3 ثانیه طول بکشد معمولا 40 درصد از بازدیدهایش را از دست خواهد داد و هم‌چنین 68 درصد کاربران قبل از پایان خرید صفحه را ترک می‌کنند. فعالان در دنیای تجارت الکترونیک برای جلب مشتری و افزایش فروش به دنبال راه‌هایی برای حفظ جذابیت کسب و کار خود هستند. اما امروز فناوری هوش مصنوعی در تلاش برای ایجاد راه‌های جدیدی در این زمینه است و پیش‌تر از این هوش مصنوعی خود را در صنایعی مانند بازاریابی، خدمات درمانی و اقتصاد به اثبات رسانده است و آماده‌ی ورود به دنیای تجارت الکترونیک و ایجاد تغییرات در آن است.

 

خرید آسان

 

به گفته‌ی آنتوان بلوندو بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار در عرصه‌ی هوش مصنوعی تا 5 سال دیگر هوش مصنوعی نقش بسیار پررنگی در زندگی و تصمیم‌گیری‌های ما خواهد داشت و راه‌حل‌هایی برای افزایش بهره‌وری بیشتر ارائه خواهد داد. در آینده هوش مصنوعی به عنوان اهرمی برای تسهیل فعالیت‌های تجاری استفاده خواهد شد با این فناوری امکان مشاهده و خرید کالاهایی برای مردم فراهم خواهد شد که حتی از وجود آن‌ها اطلاعی ندارند و نیز خودشان هم نمی‌دانند که به این کالاها نیاز دارند.

تاثیرات هوش مصنوعی در سال‌های آینده

جستجوی تصویری

با تولید پلتفرم‌های نرم‌افزاری در وب سایت‌های تجاری و فراهم شدن امکان جستجوی تصویری محصول خرید برای خریداران آسان شده و خریدار می‌تواند تصویر کالای مدنظر خود را آپلود کرده و محصولی مشابه آن را با ارزان‌ترین قیمت خریداری کند. جستجوی تصویری در گجت‌های همراه کالای مورد نظر را از نظر رنگ، شکل، اندازه، جنس و برند بررسی کرده و آنچه که کاربر نیاز دارد را به سرعت در اختیارش می‌گذارد.

در دنیای دیجیتال امروز پلتفرم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی یک عنصر حیاتی برای موفقیت در تجارت الکترونیک محسوب می‌شوند. یک کاربر حتی وقتی که قصد خرید ندارد و تنها با دیدن کفش یا لباسی جدید که توجهش را جلب می‌کند سریع به فروشگاه‌های تجارت الکترونیک مراجعه کرده و کالای خود را خریداری می‌کند.

یکپارچگی دنیای حقیقی و مجازی

جستجوی تصویری دنیای آفلاین و آنلاین را به هم متصل می‌کند و اطلاعات مشتریان درباره‌ی محصولات افزایش پیدا خواهد کرد و زمینه برای فروش بیشتر فروشندگان نیز فراهم می‌شود. با نزدیکی هرچه بیشتر بازار واقعی و مجازی مراحل خرید و فروس کمتر و آسان‌تر شده و حس خودمختاری و قدرت انتخاب را به خریدار می‌دهد.

با استفاده از هوش مصنوعی اطلاعاتی که از بررسی محصول به دست می‌آید می‌تواند به ارائه هرچه بهتر محصول در فروشگاه فیزیکی کمک کند.

 

خرید آنلاین

 

شخصی‌سازی

امکان ارائه‌ی کالای سفارشی در تجارت الکترونیک چیز تازه‌ای نیست اما با ورود هوش مصنوعی به این حوزه ابزارهای شخصی‌سازی کارآمدتر و دقیق‌تر شدند. فروشگاه‌های آنلاین از یک سیستم پالایش گروهی استفاده می‌کنند و اولویت‌هایی مثل تاریخچه‌ی جستجو، محصولات پرفروش، تمایلات شخصی و... را ارائه می‌دهند که در مقابل آن هوش مصنوعی با دسترسی به همه‌ی منابع موجود اطلاعات دقیق‌تری در اختیار مشتری می‌گذارد.

جمع‌آوری این حجم اطلاعات درباره‌ی عادت‌های خرید مشتریان و رسیدن به یک شخصی‌سازی مناسب نیاز به بررسی انبوهی از داده‌ها دارد که با الگوریتم‌های یادگیری عمقی فروشنده‌ها می‌توانند تمام علائم را بررسی کرده و بهترین محصول را با توجه به نیاز مشتری ارائه دهند.

دستیار خرید مجازی

مشتری سنتی علاقه دارد شخصا خرید کند و برای آن وقت بگذارد اما صاحبان مشاغل الکترونیک می‌توانند از اتلاف وقت مشتریان در بازار جلوگیری کنند. یک دستیار خرید اختصاصی کمک بسیار خوبی خواهد بود که برخی از موسسه‌ها این امکان را پوشش می‌دهند و فروشگاه‌های آنلاین زیادی وجود دارند که با استفاده از فناوری هوش مصنوعی فرایند خرید را برای کاربرانشان انجام می‌دهند.

دستیار خرید مجازی

برندهای بزرگ به دنبال ایجاد یک سیستم تعاملی فروش بر اساس سیستم هوش مصنوعی هستند تا با گفتگو و دریافت داده از مشتری توصیه‌های لازم برای خرید هرچه بهتر را در اختیارش قرار دهند.

دستیارهای خرید مجازی با تحلیل داده‌های وسیع در کمترین زمان ممکن با انسان رقابت می‌کنند در حالیکه رفتاری تعاملی و انسان‌گونه دارند که اولویت‌های برند مورد نظر را منعکس می‌کنند و قسمت جذاب و سرگرم‌کننده‌ی خرید آنلاین خواهند بود.

منبع :

زومیت

تعداد بازدید :

۱

برچسب ها :

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است

دیدگاه خود را ارسال نمایید