اغلب افراد اعتقاد دارند که یادگیری باید همراه با سرگرمی باشد و البته علم نیز ثابت کرده است که بازی‌های رایانه‌ای توانایی‌ها و استعدادهای فردی را حفظ می‌کنند.

انسان‌های موفق در زندگی بارها و بارها مزه‌ی شکست خوردن را چشیده‌اند و کلید پیروزی آن‌ها نیز تجربه‌ی شکست‌های بسیار است. توماس ادیسون برای اختراع لامپ بارها و بارها شکست خورد، خانم رولینگ نویسنده‌ی مجموعه‌ی کتاب‌های هری پاتر برای چاپ کتابش 12 بار شکست خورد، 1009 نفر درخواست کلنل ساندرس موسس رستوران‌های زنجیره‌ای مرغ کنتاکی را رد کردند، انیشتین تا 4 سالگی صحبت نمی‌کردن و تا سن 7 سالگی توانایی خواندن نداشت، نقاش معروف هلندی ونگوگ در دوران هنری خود تنها موفق به فروش یک تابلوی نقاشی شد، اسطوره‌ی بسکتبال مایکل جردن از تیم بسکتبال مدرسه اخراج شد. بنابراین همانطور که می‌بینید شکست‌ها در زندگی مسئله‌ی مهمی به حساب می‌آیند.

در بازی‌های رایانه‌ای کاراکتر بازی اغلب بیشتر از یک جان دارد و این به معنای اجازه‌ی شکست است و اینکه برای رسیدن به هدف باید چندین بار شکست خورد که همین مسئله بازیکن را ترغیب می‌کند تا برای چندمین بار تلاش کند و تسلیم نشود.

 

بازی سه بعدی

 

بازی‌های کامپیوتری نقش‌آفرینی تمرینی برای مغز هستند و مهارت‌های حل مسئله را تقویت می‌کنند. اگر به دنبال سرگرمی و راهی برای افزایش توانایی مغز خود هستید در طول هفته سه بار و هر بار به مدت 20 دقیقه بازی کنید. بیشتر بازی‌ها با داشتن ابزارهایی برای حل مسئله و تفکر انتقادی، انعطاف‌پذیری و سازگاری ذهنی شما را افزایش می‌دهند که مهارت‌هایی برای توانایی حل مسئله در هر زمینه‌ای است.

رفته رفته با افزایش سن توانایی جسمی و ذهنی کاهش پیدا می‌کند که یکی از راه‌های جلوگیری از آن فعال نگه داشتن مغز است. بازی‌های کامپیوتری و فکری و هم‌چنین حل کردن سودوکو به فعال نگه داشتن مغز و جلوگیری از زوال مغز کمک می‌کند. سالمندانی که ذهن فعال‌تری دارند کمتر در برابر خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند. در این میان بازی‌های کامپیوتری نیز در تقویت حافظه، طول عمر و بهبود خلق و خو نقش مثبتی دارند.

با انجام بازی‌های کامپیوتری بازیکنان مهارت‌های دیداری قوی‌تری نسبت به سایرین پیدا می‌کنند و عملکردشان در دنبال کردن اشیا و پیدا کردن چند شیء همزمان و هم‌چنین تشخیص تفاوت‌های تصاویر تقویت می‌شود و نیز توانایی تصویرسازی سه بعدی دارند. مهارت‌های دیداری که با بازی کردن کسب می‌شود اغلب دائمی است و با تغییر در روند پردازش ذهن ایجاد می‌شود.

 

انجام همزمان چندین کار

 

طبق نظریه‌ی پژوهشگران محیط‌های سه بعدی سبب افزایش رشد سلول‌های عصبی در مغز می‌شود، بنابراین بازی‌های کامپیوتری سه بعدی باعث تقویت حافظه خواهد شد.

در نهایت باید بدانید که بازی‌های رایانه‌ای برای مغز مفید هستند و باعث افزایش تمرکز و بالا بردن توانایی‌های ذهنی و دیداری می‌شوند که فرد آماده برای انجام همزمان چندین کار می‌شود. انجام بازی‌های سه بعدی به فرد این امکان را می‌دهد که به طور همزمان چندکار را باهم انجام دهد و توانایی‌های دیگری مانند حفظ تمرکز، حافظه و... در میان سالمندانی که بازی می‌کردند افزایش یافت.

منبع :

چطور

تعداد بازدید :

۱

برچسب ها :

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است

دیدگاه خود را ارسال نمایید