به زودی تجارت B2B و ‌B2C کنار گذاشته شده و خدمات در جهت شخصی‌سازی شدن برای مشتری در حال حرکت است. تکنولوژی‌های روز مشتری را به سمت محصولات شخصی‌سازی شده می‌برد و یک فضای رقابتی ایجاد می‌کند و کم کم روش قدیمی کسب وکارها از یاد می‌رود. تقسیم‌بندی کسب وکارها به سه دسته به این شکل است: B2B یعنی تجارت با سایر کسب‌وکارها و B2C یعنی تجارت با مشتری و C2C یعنی تجارت مستقیم مصرف‌کنندگان با یکدیگر. باید به این توجه داشته باشید که یک فرد را تنها یک مشتری ندانید، وقتی تنها به چشم یک خریدار به او نگاه کنید شخصیتی برای او قائل نشدید و فقط لیست خرید او است که برای شما اهمیت دارد.

کسب وکارها اعتماد و قضاوت انسان‌ها را نادیده می‌گیرند و معاملات تنها برپایه‌ی قیمت محصول انجام می‌شود که دیگر این تجارت‌ها مانند گذشته مفید واقع نمی‌شود و باید به سمت تجارت جدیدی حرکت کرد مانند B2I که از حرف اول individual به معنای شخص گرفته شده است و کسب وکارها باید به فکر جلب اعتماد مشتری باشند تا به موفقیت دست یابند، دلیل اصلی موفقیت و شکست هر کسب وکاری چگونگی ارتباط با مشتری است.

 

B2I

 

در حقیقت این تجارت مانند زمان قدیم و دنیای سنتی است که محصول طبق نظر و سلیقه‌ی مشتری تولید می‌شد، اغلب لباس‌فروشی‌ها خودشان تولیدکننده بودند و خیاط پارچه و مدل مورد نظر مشتری را طبق سایز و اندازه‌هایی که می‌گرفت آماده می‌کرد. کم کم با به وجود آمدن تولیدات انبوه شخصی‌سازی ازبین رفت و امروز مردم لباس‌هایی را تهیه می‌کنند که در دسترس همگان است.

اینکه کسب وکارها دوباره به سمت شخصی‌سازی می‌روند به این معنا است که هر محصول برای یک مشتری است و استانداردها مانند خیاط‌ها منظم درحال تغییر است. برای مثال شرکت آدیداس در خرید آنلاین خود این امکان را فراهم آورده که مشتری بتواند درخواست‌های خود از محصول مورد نظر را بیان کند و شرکت طبق سلیقه‌ی مشتری محصول را تولید کند.

طبق تحقیقات انجام شده در کسب وکارها 84 درصد مشتری‌ها و 83 درصد از کسب وکارها ترجیحشان این است که یک فرد خاص شناخته شوند نه تنها به عنوان یک عدد. 74 درصد از مشتری‌ها نیز برای اینکه بتوانند تجربه‌ی بهتری از محصول داشته باشند حاضر هستند بهای بیشتری برای خدمات بپردازند پس خدماتی که پس از فروش محصول ارائه می‌شود نیز به همان اندازه‌ای که محصول ارزش دارد باارزش است.

مدیران کسب‌وکارها باید شناخت بهتری از مشتریان خود داشته باشند و فقط به لیست خرید آن‌ها اکتفا نکنند، داده‌های جمع‌آوری شده از مشتریان باید به نحوی باشد که حریم خصوصی کاربر رعایت شده و توسط دیگر بخش‌ها قابل مشاهده و استفاده باشد. این به تنهایی شاید کافی نباشد و نیاز به یک هوش مصنوعی برای تحلیل داده‌ها ونیاز مشتری وجود داشته باشد تا خدمات به طور دقیق شخصی‌سازی شده و تجربه‌ی خرید خوبی را در مشتری ایجاد کند.

 

تجارت الکترونیک

منبع :

زومیت

تعداد بازدید :

۱

برچسب ها :

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است

دیدگاه خود را ارسال نمایید