بیماری شلی مفاصل یک بیماری ژنتیکی است که در آن نقص در یک ژن خاص که توسط پدر و مادر به فرزندان منتقل می‌شود، نقش به سزایی دارد. نرمی مفاصل که با نام علمی «هایپر موبیلیتی مفصل» شناخته می‌شود، به خودی خود بیماری تلقی نشده و به دلیل قابلیت انعطاف پذیری که دارد با این نام خوانده می‌شود. البته می‌توان به جای این عبارت از واژه «شلی لیگامانی» به کار برد.

کلاژن سازنده لیگامان به شکل طبیعی از کلاژن تیپ یک ۷۰ تا ۸۰ درصد و تیپ سه ۱۰ درصد ساخته شده است. در صورتی که این مقدار در افراد مبتلا به بیماری فوق متغیر بوده و به همین علت تا آخر عمر به شلی لیگامانی دچار هستند.

بیماری شلی مفصل یک بیماری ژنتیکی به شمار رفته و نقص در یک ژن خاص که از پدر و مادر به فرزند منتقل شده است، نقش اساسی دارد. این ژن‌ها کلاژن‌هایی را تولید می‌کنند که باعث قوام، استحکام و چسبندگی بافت‌های همبند می‌شوند. نرمی استخوان یا «استئومالاسی» معمولا به دلیل نقص جذب یا تغذیه ویتامین دی بروز می‌کند که با مصرف کلسیم و ویتامین دی به مرور زمان برطرف خواهد شد.

 

شل شدگی مفاصل

 

ورزش‌هایی نظیر آب درمانی و شنا نقش به سزایی در تقویت عضلات و لیگمان‌ها دارند. علاوه بر این، به افراد کمک می‌کنند تا از ابتلا به آرتروز زودرس مفاصل زانو، ستون فقرات و شانه در امان باشند.

البته باید توجه داشت که بیماری شلی مفاصل بر خلاف نرمی استخوان، نیازی به درمان ندارد؛ اما باید مشخص شود که سندرم «مارفان» نباشد. علاوه بر این، آزمایش خاصی برای تشخیص این عارضه وجود ندارد و تنها در معاینات پزشکی است که دامنه حرکات برخی مفاصل بررسی شده و بیماری تشخیص داده می‌شود. بدین معنی که پزشک ارتوپد، مفاصلی نظیر انگشتان دست و آرنج را معاینه کرده و از آن جا که دامنه حرکت مفاصل به صورت طبیعی در محدوده مشخص و معینی قرار دارد، افزایش در دامنه حرکت طبیعی مفصل نشان از شلی لیگامانی و بالطبع شلی مفصل دارد.

منبع :

بیتوته

تعداد بازدید :

۱

برچسب ها :

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است

دیدگاه خود را ارسال نمایید